Czemu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie mam nadal miesiączki?

Witam, mam 26 lat, od ponad dwóch lat biorę regularnie tabletki antykoncepcyjne. Po odstawieniu tabletek 2 listopada miałam ostatnią miesiączkę, dzisiaj jest już 20 grudzień. Musiałam je odstawić, ponieważ miałam złamaną nogę i nie miałam jak przedłużyć recepty, między czasie brałam zastrzyki. Na pewno nie jestem w ciąży, ponieważ nie współżyłam w tym okresie. Co jest przyczyną braku u mnie miesiączki? Kiedy mogę ją dostać? Czy mogę teraz współżyć bez zabezpieczenia? Kiedy lekarz zdecyduje się na podanie środków wywołujących miesiączkę i w jakich sytuacjach? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Po wielomiesięcznym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych może dojść do zaburzeń miesiączkowania w przypadku ich odstawienia. Najczęściej dochodzi do wydłużenia cyklu o kilkanaście dni, czasami dłużej. Taki stan może utrzymywać się przez 6 miesięcy. Jeżeli sytuacja nie unormuje się w tym czasie, niezbędna jest wizyta u lekarza. Oczywiście, jeżeli za kilka dni krwawienie nie pojawi się, proponowałabym skonsultować się ze specjalistą znacznie wcześniej.

Zastosowanie farmakologicznego wywołania miesiączki zależne jest od specjalisty. Myślę, że w trakcie badania ginekologicznego, lekarz podejmie odpowiednie działania.
Chciałabym jedynie przestrzec, że wraz z odstawieniem tabletek straciła Pani ich działanie antykoncepcyjne. Jeżeli chce Pani powrócić do współżycia niezbędne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Pozdrawiam