Czemu tyję przy aktywnym trybie życia?

Witam, mam 16 lat i moja waga to 50 kg przy wzroście 159 cm. Jednak nie jestem z niej zadowolona... Wcześniej ważyłam 46kg... Teraz tyję, a prowadzę dość aktywny tryb życia: biegam, staram się 3 razy w tygodniu, robię ćwiczenia takie, jak brzuszki itd., czasem jeżdzę na rowerku. Jem dużo owoców oraz warzyw, oraz ciemnego pieczywa, nie jem ziemniaków, piję czerwoną herbatę... No, ale ostatnio nie umiem się pohamować od jedzenia słodyczy. Próbowałam zastąpić je suszonymi śliwkami itd., ale to nic nie daje. Nie wiem, czemu mam teraz nagły apetyt. Przyznam, że od 4 miesięcy nagle zatrzymała mi się miesiączka i od tego momentu zaczęłam powoli tyć. Byłam u ginekologa, ale nic nie wykrył negatywnego, i do dziś nie znam powodu, czemu jej nie mam... Nie wiem, czy to ma jakiś zwiazek z tym nagłym, zwiększonym apetytem? W ciaży to na pewno nie jestem... Pojawiły mi się, niestety, również boczki! Jestem tym załamana, nie wiem, co zrobić. Chcę się pozbyć nagromadzonego tam tłuszczu oraz tłuszczu po wewnętrznej stronie ud... Co mam zrobić, by wysmuklić dane partie ciała i zdrowo się odżywiać? Czego powinnam unikać? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Twoja masa ciała jest prawidłowa.

Jeśli pragniesz wyszczuplić konkretne partie ciała - polecam artykuł: fitness i sport.

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych:
niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.
Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Myślę, że w Twoim przypadku prawdopodobne jest, iż przyrost masy ciała jest pozorny. Prowadzisz intensywny tryb życia - ćwiczysz, a więc rozwinęła się tkanka mięśniowa. Pamiętaj, iż mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa, przez co wskazówka wagi może pokazywać większą wartość. Nie martw się. Lepiej monitorować zmiany w obwodach ciała.

Zatrzymanie miesiączki może wskazywać na zmiany hormonalne.

Pozdrawiam ciepło