Czemu w 12. tygodniu ciąży wyniki testów są tak różne?

Witam. Odbyłam z moim partnerem stosunek przerywany na początku maja. 17 miałam dostać okres, ale go nie dostałam, za to wcześniej dostałam ostrego, odmiedniczkowego zapalenia nerek. Miesiąc później, dokładnie w terminie, normalnie dostałam okres, jednak w tym miesiącu zaczął mi się spóźniać 2 dni, więc postanowiłam zrobić test z moczu - wyszedł pozytwyny, powtórzyłam go 2 razy i za każdym razem ten sam wynik.

Zrobiłam więc test b-HCG z krwi, wynik <0,100 IU/I, czyli brak ciąży. Poszłam do lekarza, który stwierdził, że jednak jestem w ciąży i kazał powtórzyć testy z krwi, które wyszły dokładnie tak samo (<0,100 IU/I), ale zrobiłam też raz jeszcze test z moczu i wynik pozytywny :/ Nic już z tego nie rozumiem - skąd tak niskie b-HCG, skoro niby jestem w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Sytuacja opisana przez Panią wydaje się niemożliwa. Testy ciążowe z moczu reagują na zwiększone stężenie hormonu bHCG, tego samego, którego poziom oznacza się we krwi. Gdzieś po drodze zapewne popełniony został błąd.  Może Pani powtórzyć badanie bHCG korzystając z innego laboratorium lub powtórzyć testy z moczu używając innych testów.

Trudno mi powiedzieć, co może być przyczyną takiego paradoksu. Jeżeli jest Pani w 12 tygodniu, to lekarz przy pomocy USG powienien być w stanie zobaczyć płód. Może to będzie najlepsze wyjście z tej sytuacji, tym bardziej, że w tym wieku ciąży należałoby już udać się na USG.

Pozdrawiam serdecznie!