Czerpanie przyjemności z masturbacji przy pornografii a uzależnienie

Moje pytanie dotyczy uzależnienia od pornografii i masturbacji. Mam 20 lat, nie mam partnerki. Czy jestem uzależniony jeśli po prostu sprawia mi to przyjemność? Robię to raz, dwa w tygodniu (nie jest dużo). Czuję ogromny popęd seksualny, a zwiazku z tym ze nie mam dziewczyny zaspokajam sie sam. Jak rozpoznać uzależnienie? Czy masturbacja przy pornografii to normalna rzecz, czy..wszyscy bagatelizują tę sprawę a to jest poważny PROBLEM?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Masturbacja jest normalnym sposobem na rozładowanie popędu seksualnego, kiedy nie mamy możliwości uprawiać seksu z partnerem/partnerką. Problem pojawia się wtedy, gdy człowiek traci kontrolę nad masturbacją – robi to w sposób mimowolny, nawykowy, rytualny wręcz. Na podstawie Pana listu nie sądzę, by miał Pan problem z nadmierną masturbacją. Do autoerotyzmu dochodzi raz-dwa razy w tygodniu, np. podczas oglądania filmów pornograficznych. Jak rozpoznać uzależnienie od masturbacji? O kompulsywnej masturbacji świadczy to, że jest częsta, regularna, stereotypowa, gdy zaczyna zabierać coraz więcej czasu, gdy z powodu masturbacji osoba popada w problemy zawodowe, zdrowotne, małżeńskie, finansowe, gdy nie potrafi zapanować nad masturbacją i uwolnić się od wewnętrznego przymusu masturbowania się. Masturbacja nie zawsze musi być poważnym problemem i prowadzić do uzależnienia, ale warto mieć świadomość, że co za dużo, to nie zdrowo. Więcej na ten temat może Pan przeczytać pod linkami:
http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-masturbacji
http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-pornografii-w-internecie
Pozdrawiam!