Czerwienienie się na twarzy

Witam, jestem dziewczyną, mam 15 lat. Moim problemem jest czerwienienie się na twarzy. Dzieje się tak nawet przy prostych czynnościach typu wizyta w sklepie czy rozmowa z innym człowiekiem. Od rówieśników jak i od dorosłych często słyszę "Ale burak." itp. Co mogę z tym zrobić? Chętnie się odzywam, ale często wolę siedzieć cicho niż słyszeć jak ktoś mnie obraża, bo moja twarz przybiera czerwony kolor. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęstszą przyczyną napadowego czerwienienia się twarzy pod wpływem emocji, stresu, wiatru czy zmian temperatury są zaburzenia naczynioruchowe. To zaburzenia w funkcjonowaniu drobnych naczyń, polegające na ich nieprawidłowym kurczeniu się i rozszerzaniu. Najprawdopodobniej są związane z nadpobudliwością układu nerwowego. Warto także wspomnieć iż podobne objawy mogą towarzyszyć chorobom endokrynologicznym. Dopiero po wykluczeniu zaburzeń endokrynologicznych (w tym celu należy udać się do lekarza) można uznać, że czerwienienie się ma podłoże naczyniowe. Leczenie farmakologiczne przeważnie nie daje dużej poprawy. Natomiast terapia behawioralna (prowadzi ją psycholog) dość często przynosi zadowalające efekty. Można także wypróbować kosmetyki do cery naczynkowej.