Czerwienienie twarzy w gronie ludzi

Mam problem z czerwienieniem sie twarzy. Zwłasza w dużym jak i w małym gronie ludzi szybko strasznie sie zawstydzam i strasznie czerwienie. Mam dopiero 16 lat, i nie umiem sobie z tym poradzić, zazwyczaj jak nauczyciel mnei sie o cos zapyta i mówie mu to jak wszyscy sie na mnie patrzą odrazu sie czerwienie,i jest mi z tego powodu wstyd i sie robie bardziej czerwona, często słysze przez to glupie słowa typu : ,, ale strzeliłaś buraka'' hahaha, i czasem odechciewa mi sie przez to chodzić do szkoły
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Najprawdopodobniej Twoja reakcja czerwienienia się wynika z emocji, jakie Ci towarzyszą, kiedy znajdujesz się w mniejszej lub większej grupie osób. Nieśmiałość, wstydliwość sprawia, że na twarzy pojawia się rumieniec. Obawiasz się sytuacji ekspozycji społecznej, tego, że się zaczerwienisz i to dodatkowo nasila Twoje czerwienienie się. Zapewne do tego dochodzi lęk przed potencjalną porażką na oczach innych, lęk przed kompromitacją, byciem wyśmianą. Czerwienie się na twarzy może świadczyć o różnych przyczynach. Może to być zwykła trema, nerwica lękowa, fobia społeczna, erytrofobia, nadaktywność układu współczulnego… Niestety, drogą wirtualną nie da się stwierdzić, co jest źródłem Twoich rumieńców na twarzy. Myślę, że zbyt mocno koncentrujesz się na ocenie ze strony innych, którzy podśmiewają się z Twojej „przypadłości”. Spróbuj wyluzować się i nie reagować na zaczepki innych, np.: „Ale spiekłaś buraka”. Możesz obrócić sytuację w żart, spróbuj nabrać dystansu do siebie, mówiąc np.: „Czerwienię się, bo mnie zawstydzacie”. To pozwoli rozładować atmosferę, a Tobie rozluźnić się nieco. Staraj się nie myśleć, że się czerwienisz. Uczyń z tego atut, na przekór innym :)
Pozdrawiam!

Jest na to rada - trzeba wszystkim pokazywać jak najczęściej - jak pięknie się Pani czerwieni! (ten kolor nie jest zakazany i o niczym nie świadczy) ;=)) pozdrawiam