Czerwona plamka w miejscu ugryzienia przez kleszcza a bolerioza

Witam po ok. roku czasu od ugryzienia kleszcza pojawiła mi się mała czerwona plamka (5mm) w miejscu gdzie kleszcz mnie ugryzł. Dużo czytałem odnośnie boleriozy i nie miałem żadnych objawów mimo to boje się ze mogły właśnie teraz pojawić mi się pierwsze symptomy tej choroby.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Objaw boreliozy pojawiający się dopiero po roku to raczej niemożliwe. Niemożliwe oznacza iż najprawdopodobniej jest to wynik zupełnie czego innego. Aby wykluczyć boreliozę można wykonać oznaczenie specyficznych przeciwciał IgG i IgM.