Czerwona skóra po przebywaniu na słońcu

Wczoraj pierwszy raz w wakacje wyszedłem na słońce w celu typowego opalania się, zapomniałem jednak posmarować się czymkolwiek. Byłem na słońcu w godzinach około południa, przez około 2 godziny, Mam teraz czerwoną skórę w bardzo dużych fragnebtach. co najlepiej z tym zrobić, można smarować to kremami żeby zredukować oparzenia? Czy takie jednorazowe przebywanie na słońcu może zwiększyć ryzyko raka skóry, czy jest czego się obawiać?

Jeżeli skóra jest tylko czerwona i bolesna to jest to poparzenie słoneczne 1 stopnia. Może Pan robić zimne okłady lub kupić w aptece np. panthenol i nim smarować skórę. Pojedyncze przebywanie na słońcu nie zwiększa raptownie ryzyka raka skóry tylko ciągła powtarzana ekspozycja na słońce. Oczywiście trudno jest tego uniknąć, stąd konieczność stosowania kremów z filtrami (SPF) co radzę robić w przyszłości.