Czerwona twarz podczas wysiłku fizycznego

Witam Państwa. W młodości przez kilka lat dość intensywnie uprawiałem sport. Obecnie mam 47 lat i postanowiłem biegać dla kondycji, samopoczucia i zrzuceniu kilku kg. Mam nadwagę i koniecznie chcę wrócić i utrzymać pożądaną wagę. Przy wzroście 165 ważę 72/73 kg. Mój problem polega na tym: odkąd pamiętam zawsze przy dużym wysiłku fizycznym miałem bardzo czerwoną twarz. Normalna sprawa u każdego jest czerwona, u mnie jest niesamowicie czerwona. Co jest tego powodem i czy jest to niebezpieczne ??? Czy z objawem czerwonej twarzy podczas wysiłku fizycznego może być związany problem z krążeniem,. z niewydolnością jakiegoś organu? Proszę o radę

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie ma powodów do obaw. Niestety to taka uroda i przypadłość cery.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

jeżeli opisana sytuacja występowała u Pana przy wysiłku od zawsze, to najprawdopodobniej nie ma Pan powodów do niepokoju. Podczas aktywności fizycznej, jak można się łatwo domyślić, dochodzi do pobudzenia krążenia krwi w organizmie. Oprócz tego dochodzi również do rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez co właśnie skóra przybiera barwę czerwonawą – u Pana widoczne jest to właśnie w obrębie twarzy.

Gdyby taki problem pojawił się u Pana dopiero niedawno, to wtedy już jak najbardziej wskazana byłaby konsultacja z lekarzem. Mogłoby to bowiem świadczyć np. o występowaniu u Pana jakiejś choroby układu sercowo-naczyniowego czy schorzenia układu oddechowego. Jeżeli jednak u Pana znaczne zaczerwienienie twarzy występuje od zawsze, kiedy to podejmuje Pan jakąś aktywność fizyczną, to najprawdopodobniej można by to uznać za pewną Pańską cechę osobniczą.

W sytuacji, gdyby chciał mieć Pan pewność, że z Pana zdrowiem wszystko jest w porządku, można by się udać na wykonanie rutynowych badań do lekarza rodzinnego. Nawet tak pozornie błahe pomiary, jak pomiar ciśnienia tętniczego krwi, mogą pozwolić na wysunięcie u pacjentów podejrzenia jakichś problemów zdrowotnych. Nie mam wiedzy na temat tego, czy choruje Pan na coś przewlekle ani czy regularnie poddaje się Pan badaniom lekarskim – jeżeli dawno nie odwiedził Pan lekarza rodzinnego, to warto byłoby jednak zapisać się na wizytę (szczególnie, że teraz zamierza Pan podejmować się aktywności fizycznej).