Czerwona twarz przy zdenerwowaniu - gdzie udać się po pomoc?

Witam. Zanim udam się na konsultację do lekarza, chciałam zapytać. Mam pewien problem. Zawsze jak się denerwuję, czy podczas publicznych wystąpień, egzaminów czy innych nerwowych sytuacji wyskakują mi czerwone plamy na dekolcie i szyi. Wystarczy minimalnie większa emocja (radość, leciutki stres itp.), a zaraz mam czerwona wysypkę. Nie przyjmuję żadnych leków, ciśnienie mam w normie. Chciałam zapytać, czy to jest wyleczalne, co mogę z tym zrobić, czy można to wyleczyć? Gdzie zwrócić się o pomoc? To jest straszna przypadłość, ciężko z tym żyć, bardzo mnie blokuje. Proszę o poradę, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Opisane objawy mogą świadczyć o tym, iż cierpi Pani na fobię społeczną. Jest to jedna z postaci zaburzeń lękowych wyrażająca się poczuciem silnego stresu w sytuacjach wymagających publicznych wystąpień, zabrania głosu w szerszym gronie. Do objawów fobii społecznej należy często występujące drżenie rąk, uczucie szybkiego bicia serca, nudności. Do specyficznych objawów fobii społecznej należy zaczerwienienie twarzy. Leczenie tego typu zaburzeń powinien prowadzić psychiatra. Często jest to leczenie skojarzone psycho- i farmakoterapia. Proponowałbym konsultację psychiatryczną w celu postawienia ostatecznej diagnozy i podjęcia ew. leczenia.