Czerwone i gorące uszy wieczorami

Witam. Mam 23 lata jestem mężczyzną. Od pewnego czasu wieczorami miewam czerwone i gorące uszy. Zazwyczaj prawe jest bardziej gorące. Ciśnienie mam wtedy w normie. Co to może być? Jakie mogą być przyczyny czerwonych i gorących uszu? Czy może to być objaw poważniejszych schorzeń? Interesuje mnie, co powinienem w takiej sytuacji zrobić. Czy zgłosić się z tym do lekarza? A może wykonać jakieś badania? A może czerwone uszy to normalny objaw? Może nic groźnego się nie dzieje? Sam już nie wiem co z tym zrobić. Nie wiem czy to coś niebezpiecznego, czy raczej nie zwracac na to uwagi, może tak po prostu mam i już. Proszę o poradę. Pozdrawiam

Magdalena StusiĹska

Trudno bez znajomości Pana chorób towarzyszących cokolwiek powiedzieć, najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Małżowina uszna jest to część ucha (tzw. ucha zewnętrznego), która odpowiada za odbieranie bodźców akustycznych ze środowiska zewnętrznego. Przekazane fale dźwiękowe kieruje do przewodu słuchowego zewnętrznego, skąd dźwięk dociera do właściwych receptorów ucha wewnętrznego. Małżowina uszna zbudowana jest z tkanki chrzęstnej sprężystej i pokryta jest skórą, która jest nieprzesuwalna względem podłoża.
Małżowina uszna posiada bardzo gęstą sieć naczyń krwionośnych. Od tętnicy skroniowej powierzchownej odchodzą gałęzie uszne przednie zaopatrujące przednią cześć płatka, skrawka i wstępujący fragment obrąbka. Od tętnicy potylicznej i tętnicy usznej tylnej rozchodzą się gałęzie uszne tylne doprowadzające krew do powierzchni przyśrodkowej małżowiny i po przebiciu chrząstki, w okolicy czółenka, powierzchnię boczną. Tak bogate unaczynienie tętnicze powoduje, że uszy bardzo często stają się czerwone – jest to wyraz rozszerzenia naczyń tętniczych. Czerwone uszy mogą pojawiać się np. podczas stresu, przeżywania silnych emocji, przy nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach hormonalnych.
Zważając na Pana wiek, najprawdopodobniej czerwone i ciepłe uszy świadczą o aktualnie przeżywanych emocjach. Nie można jednak w pełni podać rozwiązania bez zebrania dokładnego wywiadu medycznego. Dlatego proszę udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) celem konsultacji. Lekarz zbierze z Panem dokładny wywiad na temat ewentualnych alergii, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków. Podczas wizyty ważnym elementem będzie badanie fizykalne wraz z oznaczeniem ciśnienia tętniczego krwi.