Czerwone krostki u obojga partnerów - czy musimy się udać do lekarza?

Witam! Mam małe pytanie związane chyba z grzybicą. Mianowicie mój partner (21 lat) dzisiaj poskarżył się, że zauważył czerwone krostki na penisie (małe, nieropiejące i jak na razie bez innych objawów). Ostatni stosunek miał miejsce 23.02.2011 (w środę), a poskarżył się 25.02.2011 (piątek). Ze strony partnerki (mnie, 22 lata) podczas stosunku odczuwałam pewien dyskomfort (nie powiem, bardziej swędziało, niż bolało; do tego było dość sucho, musieliśmy używać lubrykantu - wazeliny), miałam chyba białe upławy (ale mam tak co miesiąc przed okresem, a przed stosunkiem wymyłam się dokładnie płynem do higieny intymnej przebadanym przez odpowiedni instytut i dużą ilością wody). Po stosunku partner stwierdził, że mam również na wardze większej i wewnątrz pochwy czerwone krostki (tyle, ile mógł zauważyć). Chciałam się zapytać: czy w takim wypadku powinniśmy się zgłosić do lekarza? Oboje, oddzielnie, czy wystarczy jedno z nas? Czy ewentualnie można to przeczekać, albo leczyć domowymi lekami (np. klotrimazolem lub podobnymi?). Dodam, że nie podejrzewam tutaj chorób weneryznych, gdyż mój partner jak dotąd miał tylko jedną partnerkę seksualną, a ja oprócz niego miałam jednego partnera (lecz minęło tyle czasu (3 lata) i miałam jakieś szczątkowe badania, że nie powinno to teraz wyjść). Partner nie jest też alergikiem, więc raczej alergię można wykluczyć. Nie używamy prezerwatyw.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zmiany w postaci krostki nie są specyficzne dla infekcji grzybiczej, chociaż jeśli towarzyszy im świąd to mogą wiązać się z taką przyczyną. Tego typu zmiany mogą sugerować także infekcję wirusową.
Aby ustalić dokładnie przyczynę dolegliwości, wskazana jest ocena dermatologiczna i ginekologiczna zmian oraz wykonanie ewentualnych badań dodatkowych, np. wymazów. Po ustaleniu przyczyny będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Proponuję, aby Pani skonsultowała problem z ginekologiem, a Pani partner z dermatologiem.