Czerwone oczy przy leczeniu jaskry

Mam 44 lata, 2 lata temu stwierdzono u mnie jaskrę. Ciśnienie w lewym oku miałam 26, w prawym 28. Brałam po kolei wszystkie krople, które przepisywał mi lekarz. Ciśnienie jednak spadło tylko do 21-22. Na dzień dzisiejszy biorę A**** i D**** o 8 rano i na wieczór A**** 2 godziny przed snem. Nie mam bólów głowy, pole widzenia robię co pół roku. Lekarz prowadzący twierdzi, że nie ma uszkodzonych dalszych nerwów. Martwię się i czuję się niekomfortowo, ponieważ mam często czerwone oczy. Lekarz zaproponował mi zabieg laserowy, który spowoduje spadek ciśnienia na jakiś czas w oczach. Co mam zrobić, by pozbyć się czerwonych oczu? Czy mam iść na zabieg? Proszę o pomoc.

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Lekarz zapewne zaproponował Pani zabieg trabekuloplastyki laserowej, który ma na celu poprawę odpływu cieczy wodnistej i przez to obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Stosuje się go, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających efektów. Ciśnienia, które u Pani udało się osiągnąć samymi lekami są nadal zbyt wysokie, aby zapobiec progresji jaskry (w praktyce - pogarszaniu się widzenia), przy czym należy pamiętać, że ciśnienia docelowe ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od sytuacji klinicznej - co może zrobić tylko badający Panią lekarz. Po zabiegu prawdopodobnie nadal potrzebna będzie farmakoterapia lekami obniżającymi ciśnienie wewnątrzgałkowe, co łącznie powinno przynieść poprawę i zmniejszenie ryzyka progresji choroby.

Z Pani opisu wynika, że powinna się Pani poddać sugerowanemu przez okulistę zabiegowi. Proszę mieć na uwadze, że badający Panią lekarz może najlepiej ocenić wskazania do zabiegu, ponieważ on Panią bada i zna pełny obraz kliniczny.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!