Czerwone plamy na nodze

Moją koleżankę boli bardzo noga. Ma opuchliznę na stopie, mówi, że najbardziej bolą ją palce. Była u ortopedy, z tej strony wszystko w porządku. Dalej jednak boli i jest spuchnięta, palce u nogi też.

Latem poparzyła się (barszcz Sosnowskiego), miała podwójny antybiotyk, było długie leczenie przez dermatologa, ale plamy czerwone zostały na nodze do dziś. Czy to może być powodem tej opuchlizny, czy to może borelioza? Proszę coś doradzić.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Napisała Pani zbyt mało informacji, abym mogła coś doradzić. Nie wiem od jak dawna boli, jakiego rodzaju to ból, czy gdzieś promieniuje, czy reaguje na jakieś leki, czy towarzyszy mu coś poza opuchlizną (np. zaczerwienienie, zasinienie, swędzenie itp.), czy koleżanka doznała urazu tej stopy, czy ból zmienia swoje nasilenie lub charakter w ciągu doby, czy koleżanka przyjmuje jakieś leki (np. tabletki antykoncepcyjne) itd.

Problem może wynikać ze zmian ortopedycznych, alergicznych, naczyniowych... Pani znajoma powinna udać się np. do lekarza pierwszego kontaktu, który zbierze dokładny wywiad, przeprowadzi badanie i ewentualnie zleci dodatkowe badania lub konsultacje. Jedyne co mogę stwierdzić to to, że raczej nie jest to borelioza (tego typu objawy nie są charakterystyczne dla żadnego stadium choroby).