Czerwone plamy na skórze a toczeń

Witam serdecznie. Mam problem od jakiegoś czasu ze skórą, pojawiają mi się dziwne czerwone plamy na skórze,a po chwili znikają, przy czym podnosi mi się ciśnienie a czasem jest mi zimno.Ponadto bolą mnie strasznie stawy rąk i nóg, czasem to tak mocno jakby mnie ktoś ciągnął za ręce lub nogi.Dodam że mam celiakie.Czy mogę podejrzewać u siebie tocznia?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Aby podejrzewać SLE czyli toczeń rumieniowaty układowy warto oprócz objawów sugerujących wykazać obecność przeciwciał swoistych dla tej choroby. Zmiany w toczniu zwykle nie ustępują zaraz po pojawieniu się. Warto jednak w tej sytuacji wykonać odpowiednie badania.