Czerwone plamy na skórze szyi

Mam na skórze dziwne czerwone plamy - rozchodzą się one od połowy szyi (tam gdzie kończy sie zarost) dokilku centymetrów pod kością obojczykową. Zaczerwienienie nie jest jednolite, to raczej plamy, jedne mniej drugie bardziej czerwone. Bardzo mnie swędzą, drapię je nawet mimowolnie (np. we śnie), czym jeszcze bardziej podrażniam te miejsca. Miałem ten problem już kiedyś, ale zniknął. Teraz powrócił po ok. 10 miesiącach. Co to może być?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęstszą przyczyną powstawania tego typu rumieńców jest stres. Sytuacje stresujące powodują takie właśnie plamki, czy to na twarzy, czy właśnie na szyi. Innym czynnikiem, dodatkowo wpływającym na powstawanie takiej plamki mogą być ostre przyprawy i potrawy, alkohol, czy papierosy. Poza tym może być też tak, że objawia się w ten sposób uczulenie, na przykład na jeden ze składników pokarmowych. Może też być spowodowana uczuleniem na kosmetyk, czy jakiś składnik kosmetyku, którego używamy, na przykład krem, czy proszek do prania.
Jeśli jednak wykluczone zostaną wszystkie powyższe czynniki, plamka powinna zostać obejrzana przez lekarza. Zdarza się bowiem, że czerwona plama na szyi jest objawem jakiegoś innego schorzenia. Jeśli plamka jest na przykład swędząca możliwe, że jest to alergia i oczywiście najlepiej skonsultować się wtedy z lekarzem dermatologiem.
Stany zapalne organizmu, wszelkie infekcje, rumień guzowaty albo też reakcje obronne organizmu również mogą objawiać się w taki sposób. Wtedy plamki są bolesne, przy każdym dotyku. Ważne więc aby każdą niepokojącą zmianę obejrzał lekarz. Na pierwszy rzut oka czerwone plamki mogą nie wyglądać groźnie, ale może się okazać, że niezbędne jest wykonanie innych badań, w celu znalezienia przyczyny ich powstawania. Istotne jest to, czy czerwonej plamie towarzyszą inne objawy takie jak pieczenie, uczucie ciepła, gorączka, czy swędzenie, albo łuszczenie skóry.