Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 3 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czerwone policzki a stres i emocje

Witam. Mam 16lat i problem z czerwonymi policzkami.Problem ten trwa juz z 1rok. Na ogół są z deczka różowe ale praktycznie nie widac tego. Ale gdy sie stresuję albo pod wplywem emocji lub wykonywania cwiczen fizycznych policzki robią się bardzo czerwone. Nie wiem o co w tym chodzi bardzo prosze o pomoc.
, 16 LAT ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
79 poziom zaufania

Witam serdecznie! Czerwienie się twarzy to problem niejednego nastolatka. Fachowo nazywa się ten problem erytofobią. Część osób po prostu z tego wyrasta, inni muszą nauczyć się żyć z czerwonymi policzkami. Czasami czerwienie się twarzy to symptom nieśmiałości albo rozwijającej się fobii społecznej. Rumieniec najczęściej pojawia się w sytuacjach społecznych, podczas rozmowy, w towarzystwie, podczas spotkania. Najpierw czerwienimy się, a potem wstydzimy się, że „spiekliśmy raka”. Stres w dużej mierze sprawia, że plamy poszerzają się i robią się bardziej widoczne. Wiele osób napędza erytofobię, tzn. boją się czerwonych plam, zanim rumieńce się w ogóle pojawią. Czerwone policzki najczęściej pojawiają się w sytuacjach krępujących, stresujących, kiedy towarzyszy nas stres, silne emocje, napięcie albo podczas wysiłku fizycznego. Wtedy organizm jest w stanie najwyższej aktywności, co skutkuje zaczerwienieniem się twarzy. Naczynia krwionośne rozszerzają się, stąd czerwień na twarzy. To tyle, jeśli chodzi o fizjologię czerwienia się. Jak nad tym zapanować? Chyba najlepiej potraktować ten problem z przymrużeniem oka i pomyśleć, że taki rumień na twarzy może dodać odrobinę uroku. ;) Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Witam, należy wykonać kilka zabiegów laserem typu IPL jesienią. Pozdrawiam

Lek. med. Bartosz Pawlikowski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Wiedzę i doświadczenie czerpał podczas nauki akademickiej oraz praktyki zawodowej w różnych polskich placówkach medycznych. Brał również udział w misjach zagranicznych. Aktualnie pracuje w Warszawie w Centrum Lasoterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy