Czerwony mocz po zjedzeniu buraczków

Dzień dobry, Mam pytanie dwa dni temu jadłam buraki na obiad i jak się  wypróżniałam widziałam czerwony mocz. Dzisiaj jadłam pomidorową i po załatwieniu na papierze był pomarańczowy kolor co to znaczy? Czy mocz po zjedzeniu buraków zawsze jest czerwony? Czy to normalny efekt że pojawia się taki czerwony mocz? Wcześniej również jadałam buraki, ale nigdy nie zwracałam na to uwagi. Dopiero teraz. Bardzo się przestraszyłam. Myślałam i w moczu jest krew. A może coś jest nie w porządku? Może to nie jest normalne, że po zjedzeniu buraków pojawia się czerwony mocz, a po zjedzeniu pomidora jakiś pomarańczowy odcień. Bardzo będę wdzięczna za udzielenie szybkiej odpowiedzi. Nie wiem już sama czy iść z tym do lekarza, czy zrobić jakieś badania. Czy czerwony mocz może być objawem jakiejś choroby i jeśli tak to do kogo się udać lub jakie badania wykonać? Proszę o pomoc.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane zabarwienie moczu najpewniej jest konsekwencją spożycia buraków. Jeśli jednak takie objawy by się powtórzyły niezależnie od diety, sugeruję konsultację urologiczną.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

nierzadko pacjenci bywają zaniepokojeni zmianami zabarwienia moczu, szczególnie wtedy, kiedy ich mocz przybiera barwę czerwonawą. Rzeczywiście barwa moczu może się zmieniać w przypadku różnych stanów chorobowych, jednakże należy pamiętać o tym, że spożywane przez nas pokarmy i płyny wpływają w znacznym stopniu na barwę moczu.

Jest tak, jak sama Pani podejrzewa – po spożyciu buraków może jak najbardziej przybierać czerwonawe zabarwienie. Wielu pacjentów widząc czerwony kolor moczu odczuwa zaniepokojenie, a w takiej sytuacji trzeba po pierwsze pomyśleć właśnie o tym, czy przypadkiem przyczyną takiego zjawiska nie są właśnie spożywane przez nas produkty spożywcze.

Koniecznie należy jednak nadmienić, że jeżeli zauważyłaby Pani u siebie czerwonawe zabarwienie moczu w sytuacji, kiedy nie spożywała Pani produktów mogących zabarwiać mocz właśnie na ten kolor, to bezwzględnie należy już udać się do lekarza. W takim wypadku obecność krwi w moczu może być związana z różnymi schorzeniami, takimi jak groźne nowotwory układu moczowego. Przy zauważeniu takiego problemu zalecane jest udanie się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie badania ogólnego moczu, a następnie – w razie potrzeby – zaleci dalszą, niezbędną diagnostykę.

Na ten moment najprawdopodobniej nie ma się Pani czego obawiać, jeżeli jednak pojawiłaby się u Pani powyżej opisana sytuacja, to wtedy należałoby udać się do lekarza.