Częste bóle brzucha i ból łydek u 11-latka a szybki wzrost

Syn ma 11 lat ma 46 kg I 150 cm wzrostu zdrowy ,wysportowany Gdy budzi sie rano ma czeste bole brzucha bola go tez lydki , niestety mieszkamy w anglii I tu nawet nie ma mowy o jakies konkretna pomoc , na wszystko jest paracetamol Czy to moze byc przyczyna szybkiego wzrostu?

Lek. Katarzyna Szymczak

Mogą to być bóle wzrostowe jeśli spełnione są warunki: ból jest okresowy, nie występuje codziennie, występuje popołudniu lub wieczorem, nie rano, symetrycznie bolą uda lub podudzia, chód dziecka jest prawidłowy, badanie fizykalne dziecka i badania laboratoryjnie nie wykazują odchyleń od normy. Jeśli coś Panią niepokoi radzę zrobić dziecku chociaż morfologię, crp oraz rtg podudzi.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Bóle brzucha raczej przy bólach wzrostowy nie powinny występować. Proponuje jednak udać się do lekarza, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie. Aby móc coś więcej powiedzieć konieczne jest badanie lekarskie.

Małgorzata Panek

Czy bóle łydek mają jakiś związek z treningami? Naturalnie mogą być to tylko bóle wzrostowe, ale bez badania nie mogę nic powiedzieć. Czy bóle brzucha u syna występują w weekendy? Czy są zlokalizowane w okolicach pępka? Czy występuja wymioty, biegunka, gorączka? Jeśli bóle brzucha występują w okolicy pępka tylko w ciągu tygodnia i nie ma innych objawów, mogą mieć charakter czynnościowy. Czy syn ma ostatnio jakąś stresująca sytuację w domu lub szkole?
Mam nadzieję, że pomogłam Państwu.
W razie jakichkolwiek niepokojących objawów proszę udać się do lekarza rodzinnego.