Częste bóle brzucha i czasami wymioty u dziecka - co to znaczy?

Witam. Mam syna w wieku 11 lat. Jego utrapieniem jest częsty ból brzucha. Czasami występują wymioty. Gorączki nie ma, stolec jest w porządku. Ból występuje raz czasami dwa razy w miesiącu i trwa jeden, dwa dni. Bóle z powodu stresu wykluczyliśmy, pokarmy też nie wchodzą w gre. Morfologia i mocz jest w porządku. Nie wiem już do kogo się zwrócić. Proszę o pomoc. Aleksandra.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Nawracające, przewlekłe bóle brzucha, w szczególności u dzieci, są dość trudnym problemem diagnostycznym.
Rozpoznanie właściwego problemu powinno opierać się na wynikach badań, a nie na wykluczeniu innych przyczyn bólów brzucha.

Podstawowe badania diagnostyczne to:
1. Szczegółowy wywiad chorobowy nastawiony na różnicowanie bólów czynnościowych od organicznych oraz próby określenia przyczyny bólu. Najważniejsze jest określenie charakteru dolegliwości, czasu występowania i utrzymywania się, nasilenie, dokładna lokalizacja, promieniowanie, czy ma związek z przyjmowaniem posiłków, porą dnia, przeżywanym stresem, czy może być wynikiem błędu dietetycznego, zatrucia, urazu. Ważne też jest czy jest to objaw izolowany, czy też występują inne dolegliwości.
2. Badanie przedmiotowe.
3. Badania laboratoryjne: OB, morfologia krwi z rozmazem, stężenie bilirubiny, aktywność AlAT i amylazy we krwi, badanie moczu ogólne i posiew, badanie kału w kierunku pasożytów.
4. USG jamy brzusznej.
5. Badanie psychologiczne.

Wymienione powyżej postępowanie diagnostyczne pozwala na rozpoznanie około 90% przypadków. W pozostałych przypadkach lub w przypadku wątpliwości można wykonać również inne badania, jak na przykład:

1. ocena alergii pokarmowej ( IgE/RIST/RAST, MIF, testy skórne),
2. nietolerancja laktozy ( wodorowy test oddechowy),
3. gastroskopia, rektoskopia, kolonoskopia,
4. cystografia, urografia,
5. RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego,
6. wlew kontrastowy jelita grubego, RTG jelita krętego,
7. biopsja jelita cienkiego,
9. badanie neurologiczne,
10. badanie endokrynologiczne, metaboliczne, itp.

Polecamy zatem by udała się Pani do specjalisty pediatry gastroenterologa, który zdiagnozuje problem wykonując inne badania, niż te, które Pani syn miał dotychczas wykonane.