Częste bóle brzucha, krew w kale - do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić?

Od dwóch tygodni mam częste bóle w dole brzucha i często chodzę do toalety. Brzuch jest często wzdęty. Zaczęłam oddawać kał do 4 razy dziennie. Podczas toalety odczuwam silne bóle brzucha, pojawia się krew. Czasem wygląda to jak rozwolnienie a czasem wygląda całkiem normalnie a czasem to tylko gazy z dziwną wydzieliną podobną do krwi lub jakiegoś dziwnego płynu z odbytu. Do jakiego lekarza powinnam się udać i jakie badania zrobić, by dowiedzieć się co jest tego przyczyną?

KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry!

Najlepiej proszę się udać do internisty lub gastrologa. Lekarz zleci dodatkowe badania oprócz zbadania Pani brzucha i per rectum, takie jak morfologia, OB, enzymy wątrobowe, kał na krew utajoną i pasożyty.

Prawdopodobnie będzie potrzebne też USG jamy brzusznej czy kolonoskopia.
Opisywane przez Panią objawy mogą sugerować chorobę Leśniowskiego Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita, chorobę wrzodową albo guzy w obrębie jamy brzusznej.

Objawy mogą też być spowodowane np. obecnością pasożytów w przewodzie pokarmowym.

Z poważaniem