Częste bóle brzucha u dziecka: jaka może być przyczyna?

Witam. Mój 5 - letni syn ma od ponad roku problem z brzuchem. Przejawia się to częstymi bólami brzucha wokół pępka (rzadko po lewej stronie pępka). Są to przeważnie bóle o nasileniu lekkim i średnim, rzadko silne. Występują najczęściej rano, choć ostatnio o różnych porach. Często w czasie śniadania, 1-2 razy dziennie, choć czasami kilka dni się nie pojawiają. Trwają od kilku do kilkunastu minut. Pół roku temu syn miał robione badania na obecność pasożytów, ale nic nie wykazały, mimo to dostał tabletki przeciw robakom, bóle krótkotrwale ustały i po 2-3 tygodniach powróciły. USG brzucha nic nie wykazało. Ograniczyliśmy synowi spożywanie produktów mlecznych. 4 tygodnie temu pani doktor przepisała mu syrop pobudzający pracę jelit. Podczas podawania syropu bóle wystepowały nadal, ale były lżejsze. Kiedy syn choruje np. na grypę, to zawsze wiąże się to z bólem brzucha. Proszę o możliwą diagnozę lub podpowiedź co robić dalej, aby wykryć przyczynę bólów?

ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam.
 Można wykonać synowi testy alergiczne w celu eliminacji alergenu z pożywienia. Badania na choroby przewodu pokarmowego np. celiaklię też warto rozważyć. Nie piszą Państwo, czy dziecko nie cierpi na zaparcia lub biegunki, jest to istotne przy diagnostyce bólów brzucha. Warto też zrobić badanie ogólne moczu. Można rozważyć też gastroskopię, ale generalnie dziecko powinno znależć się pod opieką gastrologa dziecięcego, który poprowadzi diagnostykę w sposób logiczny.
U dzieci ból brzucha może mieć też podłoże psychologiczne, można się zastanowić czy nie reaguje w ten sposób na stres.
Pozdrawiam.