Częste bóle brzucha u dziesięciolatka: jak mu pomóc?

Mój syn ma 10 lat. Od 3. roku życia niesamowicie się poci, szczególnie w nocy. Tak jest do tej pory. Od ponad roku zaczął się bardzo rzadko wypróżniać - raz na 5 do 7 dni, mimo że dietę mamy od lat taką samą (warzywa, trochę owoców, mięso, ziemniaki, mleko itp.). W okresie jesienno-zimowo-wiosennym potrafi przejść 4 grypy jelitowe w odstępie 1 miesiąca. Po jednej z takich gryp miał zrobione USG brzucha, które wykazało powiększone węzły chłonne brzucha. Ostatnio w nocy wymiotował (zjadł za dużo na obiad, deser i kolację) i od tej pory (od 4 dni) nie ma apetytu, bo twierdzi, że jak tylko coś zje, to ma wrażenie, że zaraz zwymiotuje. Nie wiem, czy to jakaś nerwowość syna, czy też coś w organizmie. Badania krwi wyszły dobrze, pasożytów nie udało się zbadać, bo w takim odstępie czasu, jak syn się wypróżnia (3 badania kału w ciągu 2 tygodni) to raczej niemożliwe. Proszę o pomoc. Jakie mogę zrobić badania? Co powoduje poczucie mdłości u syna przy niewielkiej ilości jedzenia, częste kolki i głośną pracę jelit? Pozdrawiam

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Opisane objawy mogą sugerować alergię pokarmową. Jest to tylko jedna z możliwości, gdyż wiele jednostek chorobowych może współprzebiegać z takimi objawami.

Z innych przyczyn można wziąć pod uwagę choroby zapalne jelit (na co może również wskazywać powiększenie węzłów chłonnych), zapalenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia gospodarki hormonalnej i inne.

Nadmierna potliwość u małych dzieci często jest objawem nieodobru witaminy D, ale w przypadku syna to raczej nie jest bezpośrednią przyczyną. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy często może występować przy nadmiernej potliwości.

Myślę, że warto byłoby wykonać badania krwi ze zwróceniem szczególnej uwagi na gospodarkę hormonalną i przede wszystkim badanie endoskopowe układu pokarmowego w szczególności jelit. Należy też pamiętać, o testach w kierunku alergii pokarmowej.

Pozdrawiam!