Częste bóle głowy i serca, fale gorąca, lęki a podejrzenie nerwicy

witam ,do jakiego lekarza mam się udac przy takich objawach?- czeste bole glowy,sera,-zawroty glowy,-codzienne kołatanie serca,-fale goraca, czerwienienie się,-uczucie ciezkoscie klatki piersiowej,-niewydolność narzadow wewnętrznych np. zoladka,- leki, podejrzewam nerwice , i nie wiem gdzie zrobić pierwszy krok? do jakiego specjalisty,

Witam Pana, niewątpliwie nie będzie błedu, kiedy Pan uda sie do lekarza rodzinnego. Rozezna on czy potrzebuje Pan konsultacji kardiologa, gastrologa czy innego specjalisty. Oprócz tego proszę udać się do psychiatry w Poradni Zdrowia Psychicznego. Tu skierowanie nie jest potrzebne. Jeżeli okaże się, że Pana objawy mają charakter nerwicowy, lekarz psychiatra przepisze leki i da skierowanie do psychoterapeuty. O takie skierowanie proszę poprosic. W przypadku nerwicy najlepsze efekty leczenia daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Nerwica może dawać szereg objawów somatycznych jednak trzeba wykluczyć choroby ciała. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska

Jeśli udał by się pan do lekarza ogólnego, który ewentualnie skierowałby Pana na dodatkowe badania, to można by wykluczyć przyczyny organiczne. Wówczas należałoby udać się do psychologa lub psychiatry po poradę. Te symptomy, o których Pan wspomina mogą być związane z przyczynami leżącymi po stronie psychicznej, np. związanej z lękiem. Jeśli objawy o których Pan mówi są bardzo dokuczliwe, proszę rzeczywiście skorzystać z pomocy specjalisty.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Mgr Krystyna KozĹowska

Symptomy, które Pan opisał, mogą wskazywać zarówno na dolegliwości natury fizycznej, jak i emocjonalnej, dlatego warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, psychiatry i psychologa – w tej kolejności.
Jeśli lekarze wykluczą przyczyny fizyczne, wtedy dedykowana pracą będzie praca z psychologiem

najlepiej zaczac od lekarza rodzinnego, ktory zleci podstawowe badania i pokieruje dalej.dobrze jest tez nauczyc sie jak sobie radzic w takiej sytuacji i przyjrzec sie o co chodzi na poziomie psychologicznym.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Najprościej zacząć od lekarza rodzinnego - sprawdzić czy te dolegliwości, które bierze Pan za objawy nerwicy nie mają swojego uzasadnienia w Pana stanie zdrowia. Trzeba od tego zacząć. Dobrym partnerem do pierwszej rozmowy jest też psychiatra, który zanim wyspecjalizował się w chorobach psychicznych, "otrzymał" przygotowanie medyczne i który jest stanie prawidłowo odróżnić "choroby ciała" od "chorób duszy - psychiki". Proszę odrzucić niepokój - często bowiem pierwsza wizyta u psychiatry kończy się skierowaniem do psychologa, psychoterapeuty i dalsze leczenie odbywa się metodami psychologicznymi. Trzeba jednak zacząć od sprawdzenia stanu zdrowia - bardzo Pana do tego zachęcam. Pozdrawiam