Częste infekcje u 2-latki

Moje dziecko - 2 letnia córeczka - cały czas łapie jakieś infekcje i choroby. Niby nie jest to nic strasznego, ale zanim dobrze wyleczy się z jednej choroby od razu pojawia się coś nowego. Może powinnam przebadać ją pod tym kątem? Bo zaczynam się obawiać, że to może być coś poważnego...
ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Małe dzieci, które zaczynają uczęszczać do żłobka/przedszkola bardzo często mają infekcje jedną po drugiej. Dziecko "oswaja" się z różnymi patogenami poprzez kontakt z nimi i przebycie infekcji (tym samym nabiera odporności w stosunku do nich). Więc jeśli nie są to ciężkie postacie chorób to nie ma powodów do obaw. Natomiast gdy są to częste zapalenia płuc lub inne ciężkie infekcje to proszę skonsultować się z pediatrą, który poprowadzi dalszą diagnostykę Pani dziecka. Pozdrawiam

Witam. 2 letnie dziecko może łapać wiele infekcji co związane może być z niedoskonałością systemu odpornościowego i ewentualnie rozwijającą się alergią. Należałoby sprawdzić morfologię krwi , ew parametry immunologiczne ( IgG, IgA, IgM ) , konsultacja alergologiczna również byłaby wskazana aby wykluczyć alergię. Jeżeli są to infekcje nosogardła proponuję wykonanie wymazu z gardła i dalsze decyzje po interpretacji wyników. Pozdrawiam.