Częste karmienie piersią i prawidłowa dieta. Dlaczego moja siedmiomiesięczna córeczka nadal nie chce spać?

Moja córeczka od urodzenia bardzo mało śpi, zarówno w dzień, jak i w nocy, mimo to jest zdrowa, pogodna i świetnie się rozwija. Wstajemy ok. godz. 7-8, wtedy karmię ją piersią, ponownie czynię to o godz. 10, natomiast ok. 12. dostaje domowy obiadek oraz pierś, przy której zasypia. Wtedy śpi od 10 do 40 minut. Rzadziej niż raz w tygodniu przesypia w dzień powyżej godziny. Ok. godz. 14. znowu karmię piersią, przed 16. podaję jakiś owoc, najczęściej jabłko. Potem córeczka zasypia przy piersi, śpi poniżej godziny. O godz. 18 kolejne karmienie piersią, zabawa, bajka, kąpanie; przed 20. znowu podaję pierś i usypiam dziecko zazwyczaj właśnie przy piersi lub po 15 min. zasypia sama w łóżeczku, bez smoczka, bujania, często nawet bez mojej obecności, po prostu aniołek. I tu niestety zaczynają się schody. Pierwsza pobudka następuje o 23., wierci się, stęka, gdy nie dam szybko piersi, to płacze, zasypia dopiero po ok. 15-30 min. Potem budzi się co 1-2 godziny i nieważne czy śpi sama w łóżeczku czy ze mną. Tylko jeden raz przez te 7 miesięcy spała 5 godzin i obudziła się tylko 2 razy w nocy. Błagam, pomóżcie, bo już mam dosyć i nie wiem co robić. Rano jestem nieprzytomna i przez cały dzień nic mi się nie chce robić. Pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rozumiem, że może być Pani zmęczona i niewyspana. Powodów wybudzania się córeczki w nocy może być wiele, np.: zbyt mała wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a za wysokie temperatury, pragnienie, głód lub po prostu dziecko ma taki rytm spania. W pierwszym przypadku dość łatwo jest sprawdzić czy dziecko reaguje na zmiany ze zmianą temperatury i wilgotnością powietrza w pokoju, w kórym śpi. Dość łatwo jest również sprawdzić czy ma pragnienie lub czy jest głodne. W wypadku karmienia piersią może warto porozmawiać z pediatrą i upewnić się czy należy jeszcze dokarmiać na noc dziecko butelką - może pokarm mamy już nie wystarcza:)? Jeśli chodzi o ostatnią przyczynę - rytm spania - to jest to dość trudne dla rodziców, bo wymaga cierpliwości, możliwości odespania zarwanej nocy w ciągu dnia i przeświadczenia, że nie jest to jednak stan stały i kiedyś rytm snu i zapotrzebowanie na niego może się zwiększyć.

Polecam konsultację z terapeutą sensorycznym, który może opracować zestaw masażyków dla dziecka - ułatwiających relaksację i zasypianie.

Pozdrawiam!