Częste kołatanie serca, ból w okolicy serca, drętwienie ręki oraz szybka męczliwość

Od dłuższego czasu źle się czuję (częste kołatanie serca, ból w okolicy serca, drętwienie ręki, szybko się męczę wchodząc po schodach, odczuwam ból w okolicy serca po podniesieniu czegoś cięższego). Na podstawie badań lekarz stwierdził chorobę niedokrwienną serca i dławicę wysiłkową. Podczas echa serca stwierdził tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej (podczas badań w 2008 roku lekarz stwierdził tętnienie przegrody międzyprzedsionkowej). Znalazłam się na oddziale kardiologii po utracie przytomności poprzedzonej silnym bólem w klatce piersiowej, trudnością w oddychaniu, drętwieniem lewej ręki. Podczas badania w szpitalu inny lekarz też tego tętniaka zauważył. Mój wynik echokardiografii: "Płaty zastawki mitralnej prawidłowe. Szerokość pierścienia aorty 25 mm. Aorta wstępująca 33 mm. A asc 30 mm. Płaty zastawki aortalnej nieznacznie pogrubiałe o separacji 22 mm. Lewy przedsionek 40 mm. Komora lewa 51/30 mm, przegroda międzykomorowa 12/18 mm, ściana tylna 12/19 mm. Kurczliwość globalna i odcinkowa w normie. Frakcja wyrzutowa 70%. Prawa komora 26 mm. Osierdzie bez zmian. Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej. Doppler: IM mała E/A=1,2 IT-ślad Act 140 ms." Wyniki Holter: "Średnia rytmu 80/min. Maksymalna częstość rytmu 151/min. Minimalna częstość rytmu 50/min. Pobudzenia komorowe VE razem 100 i pobudzenia nadkomorowe łącznie SVE 2." Wynik testu wysiłkowego: "Maksymalne parametry: HR 101 (91% ma XHR: 177) czas 04:46 RR160/90 METS 6.8 VEB:7 (1/min). Na szczycie wysiłku obniżenie ST skośnie do góry o 1 mm w II, III, aVF, V3-V4 stopniowo ustępujące w czasie badania powysiłkowego." Troponina 0,011 na następny dzień 0,007. D-dimer 0,26. Cholesterol 5,4. Chciałabym się zapytać, czy tętniak przegrody międzyprzedsionkowej mógł powstać po zawale serca lub zapaleniu mięśnia sercowego (jak zasugerował mi lekarz). Czy utrata przytomności (którą miałam w maju tego roku) poprzedzona silnym bólem w klatce piersiowej, trudnością w oddychaniu i drętwieniem lewej ręki mogło być spowodowane stanem przedzawałowym (zawału nie było). Na stronie internetowej przeczytałam m.in. że "tętniak przegrody międzyprzedsionkowej często nie wywołuje żadnych objawów, mimo że ich obecność stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia. Mają tendencję do pękania i przerywania się..." Chciałabym w związku z tym zapytać, czy ten tętniak jest groźny, czy może rosnąć, pęknąć lub stać się przeciekowym? Pozdrawiam

Witam Panią serdecznie! Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej to jeszcze słabo poznany problem, a dane dotyczące jego znaczenia bardzo niepewne. Aby rozpoznać tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej, deformacja powinna mieć 10-15 mm szerokości u podstawy oraz wychylenie w kierunku lewego bądź prawego przedsionka co najmniej 6-15 mm (najczęściej 10) – jednak kryteria rozpoznania nie są jeszcze ustalone. Jeśli zostanie stwierdzony tętniak przegrody międzyprzedsionkowej należy ocenić jego wielkość i ruchomość, a także obecność ewentualnego przecieku pomiędzy przedsionkami serca. Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej zwykle jest defektem bezobjawowym. Ponieważ ryzyko jakie stwarza tętniak przegrody międzyprzedsionkowej jest niskie i niepewne, dlatego zwykle nie wymaga żadnego postępowania. Wskazana jest natomiast jego okresowa obserwacja. Tętniak może się powiększać w warunkach dekompenscji układu krążenia. Jeżeli będzie Pani pozostawała pod stałą obserwacją kardiologa, a praca serca będzie kontrolowana prawidłowo, najprawdopodobniej wielkość tętniaka będzie utrzymywała się na stałym poziomie. Opisane przez Panią dolegliwości są niepokojące i mogą być związane zarówno ze skokami ciśnienia, jak i niedokrwieniem mięśnia sercowego. Ból w klatce piersiowej promieniujący do lewej ręki połączony z utratą przytomności mógł być objawem lekkiego niedokrwienia mięśnia sercowego. Stan przedzawałowy to sytuacja, gdy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen przekracza możliwości zaopatrzeniowe tętnic wieńcowych, kardiomiocyty wyczerpały zasoby substratów beztlenowych przemian energetycznych i dochodzi do niedokrwienia. Pozostałością po takim epizodzie może być właśnie tętniak międzyprzedsionkowy. Tak jak zasugerował lekarz może on być również wynikiem przebytego (nawet niemego klinicznie) zapalenia mięśnia sercowego. Poza obecnością tętniaka echo serca jest prawidłowe. Próba wysiłkowa nie wskazuje jednoznacznie na chorobę niedokrwienną serca. Zmiany opisane podczas testu mogą wynikać z niskiej tolerancji wysiłku i braku kondycji fizycznej. Mogą pojawić się również w związku z zaburzeniami funkcji tarczycy (wskazana kontrola poziomu hormonów TSH, fT3, ft4) oraz stresem. Z całą pewnością powinna Pani pozostać pod opieką kardiologa, który zaproponuje optymalne postępowanie.