Częste miesiączki u 21-latki

Mam 21 lat. Zbyt czesto miesiaczkuje,co rozpoczeło sie po zakonczeniu diety (schudlam ok 7 kg przez 3 miesiace)Miesiaczki wystepowały mniej wiecej co 3 tygodnie,ale czasem wracaly do normy.Co ciekawe,gdy bralam zelazo (po niedokrwistosci) przez 3 miesiace mialam 28 dniowe, regularne cykle. Jednak po odstawieniu wrocila czesta miesiaczka.Ginekolog zapisal mi luteine(1 tabletke dopochwowo od 16 dnia cyklu)ale niestety nie bylo efektow.A wrecz miesiaczka wystapila po 18 dniach.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. To, czy cykle menstruacyjne przebiegają u kobiety prawidłowo zależy nie tylko od działania podwzgórza, jajników i przysadki mózgowej, ale także od właściwej anatomii i funkcjonowania narządów rozrodczych. Jeśli masz okres co 3 tygodnie lub częściej, cierpisz na zbyt częste miesiączkowanie. Powodem takiego stanu rzeczy może być zapalenie przydatków – macicy, jajników albo jajowodów – lub zaburzenia hormonalne. Przy zbyt częstych miesiączkach istnieje ryzyko niedokrwistości. Konieczne jest ponowne badanie przez ginekologa.