Częste siniaki na nogach - czy to białaczka?

Witam, mój problem polega na tym, że od jakiegoś czasu występują u mnie niepokojące objawy jak samoistne robienie się siniaków, z reguły w tych samych miejscach - na nogach, szczególnie na udach. Moja mama kiedyś od tak powiedziała, że może to białaczka. Nie przejęłam się tym zbytnio, dopóki nie zajrzałam do internetu aby poczytać o objawach. Dużo by się z nich zgadzało. Od dawna czuję się osłabiona, robi mi się słabo, bywam zmęczona i ospała bez powodu, szczególnie w upalne dni. Zawsze miałam problemy z chorobami gardła, ciągle nawracały mimo antybiotyków. Co prawda od jakiegoś czasu jest spokojniej, ale też mnie często pobolewa, czasem boli mnie też w uszach. Od dłuższego czasu też mam stany podgorączkowe, dostaje je też bez przyczyny i nie chce wcale wyższa temperatura spaść. inne dziwne objawy to np to jak drętwieje mi pod czaszką, przynajmniej jest to takie wrażenie jakby mrowiło dookoła głowy i przez jej środek. Badania krwi głownie miałam robione jak szłam do szpitala czy przy podejrzeniu o mononukleozę. Zawsze wszystko było w porządku. Jeszcze też nie daje mi spokoju sprawa z sercem, mam różne dolegliwości a badania nic nie wykazują. Miałam iść teraz do lekarza z tymi wszystkimi dolegliwościami ale boję się bardzo że mogę mieć coś z tą białaczką bo miałam znajomych chorych i widziałam jak to wyglądało. Pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Opisane przez Panią objawy nie są specyficzne i mogą wynikać z różnych przyczyn. Najlepiej byłoby gdyby odwiedziła Pani lekarza rodzinnego, który Panią zbada i zaleci podstawowe badania (morfologia krwi, OB) oraz w razie potrzeby skieruje na dalszą diagnostykę do specjalisty.

Potencjalne objawy występują głównie w przypadku ostrych białaczek (przewlekłe zwykle są rozpoznawane na podstawie przypadkowych badań morfologii krwi) i charakteryzuje je - stosunkowo szybki czas pojawienia się i narastania objawów takich jak gorączka, stany podgorączkowe, objawy anemii (osłabienie, męczliwość, bladość skóry) oraz łatwe siniaczenie się.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

Magdalena Mroczek

Witam,

Wymienione przez Panią objawy są bardzo niespecyficzne i mogą wystąpić w przebiegu bardzo wielu stanów chorobowych, w tym niektóre z nich mogą być spowodowane np. przewlekłego stresu. W Pani przypadku niektóre objawy np. skłonność do infekcji mają u Pani długotrwały przebieg.

W Pani przypadku należy jak najszybciej zgłosić sie do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Pozwoli to wykluczyć białaczkę i być może znaleźć przyczynę dolegliwości. Jeśli chodzi o przyczynę opisywanych przez Panią objawów, to niektóre z nich mogą być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi tj. cukrzyca czy choroby tarczycy. Warto wykluczyć też te choroby.

Jeśli chodzi o objawy białaczki to są one bardzo niespecyficznie i tylko występowanie zestawu tych objawów na raz może pozwolić na postawienie diagnozy białaczki. W przebiegu białaczki wystąpić może anemia, czyli zmniejszenie ilości krwinek czerwonych oraz zmniejszenie ilości płytek krwi. W związku z tym mogą pojawić się krwawienia z nosa, czerwone plamy na skórze czy też siniaki. Trudno jest zatamować krwawienie. Poza tym pojawić się mogą bóle kostno-stawowe, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby, śledziony oraz poty nocne. Poza tym pojawić się mogą częste infekcje połączone z aftami i owrzodzeniami błony śluzowej. Częste są zwłaszcza infekcje wirusowe. Może pojawić się męczliwość, świąd skóry oraz gorączka. Objawy są często bardzo niespecyficzne co oznacza, że mogą występować w przebiegu bardzo różnych chorób. Dlatego należy zgłosić sie do lekarza, który zbada Panią i powie czy objawy te mogą świadczyć o białaczce.

Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać badanie krwi. U Pani objawy mają długotrwały przebieg, co świadczy raczej przeciwko białaczce, pomimo tego konsultacja z lekarzem jest niezbędna.