Częste skoki ciśnienia krwi

Mam ciśnienie 110 na 155, a czasami 120 na 160. Czy jest to normalne? Nie palę i nie piję wcale alkoholu. Mam 173 cm i 83 kilo wagi. Proszę mi napisać, co robić?

Witam!
W przypadku wartości ciśnienia tętniczego rzędu 155/110 mm Hg czy 160/120 mm Hg (wnioskuję tak z Pana opisu) stwierdza się nadciśnienie tętnicze. Pana masa ciała wg wskaźnika BMI) sugeruje nadwagę. Należy zgłosić się lekarza rodzinnego w celu zebrania dokładnego wywiadu, przeprowadzenia badania fizykalnego oraz wykonania badań dodatkowych: EKG, morfologia krwi, bad. ogólne moczu, lipidogram, glukoza, OB, CRP, mocznik, kreatynina, transaminazy oraz ewentualnie rtg klatki piersiowej i usg jamy brzusznej. W tej chwili z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest to nadciśnienie pierwotne (samoistne), ale wskazane jest wykonanie podstawowych badań, szczególnie jeśli były wykonywane ponad rok temu. Lekarz rodzinny prawdopodobnie zleci odpowiednie leczenie, które trzeba będzie stosować stale i regularnie. Wskazana jest również redukcja masy ciała. Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie!