Częste zachorowania na raka w rodzinie a badania profilaktyczne w chorobach nowotworowych

Witam serdecznie :-) wszyscy z mojej rodziny, zmarli na raka w młodym wieku, i z strony taty i mamy, każdy na innego, mam 21 lat i zaczynam się bać, bo pare dni temu zmarła mi mama w wieku 40 lat, nie chorowała dobrze sie czuła, jak sie później po sekcji okazało nowotwór złośliwy jelita gdzieś koło wyrostka, ponoć bardzo rzadki, chciałam się dowiedzieć czy badania krwi wystarczą, do kontrolii, czy wszystko jest ok, czy jeszcze jakieś powinnam wykonywać co jakiś czas? Pozdrawiam.

Dziedziczna zależność dotyczy tylko pewnych nowotworów; badania laboratoryjne nie służą wykrywaniu chorób nowotworowych. Polecana jest konsultacja onkologia co do narażenia chorobowego (szczegółowa ocena może być ustalona na bezpośredniej konsultacji)