Częste zaparcia u 3-letniego dziecka

Witam.Moja córka Oliwka(prawie 3 lata) miała kilka razy zaparcia.Wtedy dawałam jej lactulosum.Kopa była normalna. Nie mniej jednak długo musiałam namawiać córkę by zrobiła kopę do nocnika.Ale po jakimś czasie się udawało.Ale teraz tracę już siły.Otóż moja córka nawet jak zrobi kopę to trochę.W domu mam wtażenie że wstrzymuje ją.Ale jak tylko gdzieś pójdziemy czy do sklepu czy do parku woła albo gdzieś się chowa i zaczyna często już robić do majtek.Wkurza mnie ta sytuacja.Krzyki prośby nic nie

Po pierwsze musi Pani być bardzo spokojna - im więcej nerwowości Pani swoim zachowaniem wprowadza dookoła tak prostej czynności jak wypróżnianie - tym gorzej dla dziecka. Jeżeli nie zgłasza ono prawidłowo, a Pani nakrzyczy na nie jak już pojawia się kupa w majtkach - za każdym razem jak będzie ją robić będzie się starało wstrzymać, gdyż wie, że Pani się złości jak robi kupę. Proszę pamiętać o diecie bogatej w błonnik pokarmowy (a więc owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe) i wodę i nie powinno być problemów fizycznych (zaparć) z wypróżnianiem. Jeżeli dziecko nadal się będzie dziwnie zachowywało - sugeruję kontakt z psychologiem rozwojowym.