Często mam zadyszkę i nie mogę w pełni zaczerpnąć powietrza. Czy to astma?

Objawy: głównie kaszel i pokasływanie (dusi jakby napadowo ni stąd, ni zowąd) wysiłek, stres nasilają kaszel, bieg raz wychodzi, raz nie (przerwane kaszlem) - tempo średnie przetrzymam, dużego nie. Często zadyszka, często nie mogę w pełni zaczerpnąć powietrza (rekompensuję ziewaniem?). Noce przesypiam bez kłopotu, ale jak leżę na plecach bywa, że brak powietrza, śpię zawsze na boku. Nie mam świstów, nie odkrztuszam, ale oddech mnie martwi - niewielki wysiłek, stres a dyszę jak pod dużym obciążeniem (czasem bez powodu). spirometria w normie, GKS od miesiąca efekt niewielki lub umiarkowany (samoczynnie zwiększyłem dawkę). 28 l, niewierny, nierokujący proszę o dyskurs astma? Nie astma? A może należy zmienić substancje czynna (obecnie b***)?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Niestety nie da się odpowiedzieć na Pana pytanie bez możliwości zbadania i zebrania dokładnego wywiadu. Rozpoznanie astmy jest prawdopodobne. Jeżeli nie było badane alergiczne tło Pana objawów może jeszcze warto pójść tą drogą - szczególnie jeżeli są jakieś uchwytne przyczyny nasilenia objawów oprócz wysiłku.

Może warto jeszcze przyjrzeć się stresom, może emocje mają nadmierny wpływ na Pana organizm.
Jeżeli chodzi o leczenie - to stosowane przez Pana leki są podstawowymi w astmie, może jednak niewystarczającymi...

Proszę porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam