Częstotliwość szczepień przeciw żółtaczce przed zabiegiem

Szczepienie przeciw żółtaczce (WZWB)przed zabiegiem: pytanie tryb przyspieszony czy normalny 18.07 rozpocząłem cykl szczepień (pierwsza szczepionka) zabieg mam planowany na 27.08 i pytanie czy zaszczepić się wg schematu przyspieszonego (0,7,21 i 12 miesięcy) czy wystarczy tryb normalny(wolałbym) tylko wtedy przed zabiegiem, brakowałoby 4 dni do szczepionki nr 2 i schemat byłby taki: 18.07, 14.08 i zabieg 27.08 czy lepiej 16.08 wziąć szczepionkę nr 2, czy tylko tryb przyspieszony zastosować ?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

W takiej sytuacji sugerowałabym zastosowanie przyśpieszonego trybu szczepienia. Przyjmuje się, że przyjęcie dwóch dawek rekombinowanej szczepionki przeciwko WZW typu B zapewnia ochronę organizmu przed zakażeniem tym wirusem. Następuje to jednak po około dwóch tygodniach od podania drugiej dawki szczepionki. Około, ponieważ każdy organizm może zareagować inaczej - wytworzyć odporność szybciej lub po dłuższym niż 14 dni okresie czasu. Dlatego bezpieczniejszym dla Pana schematem będzie tryb przyśpieszony szczepienia. Należy także pamiętać, że istnieje niewielki procent populacji, który na szczepienie nie reaguje - nie wytwarza przeciwciał pomimo przyjętych prawidłowo dawek szczepionki. Można wykonać oznaczenie przeciwciała anty-HBs aby wykluczyć taką możliwość. Jeśli wynik po drugiej dawce szczepienia będzie wynosił >10 IU/ml oznacza to ochronę organizmu przed zakażeniem. Sugerowałabym oznaczenie przeciwciał anty-HBs przed zabiegiem operacyjnym, w przypadku jeśli ostatecznie zdecydowałby się Pan na "normalny" tryb szczepienia.