Częsty ból brzucha i twardy stolec

Gdy wstaję do szkoły o 6.00, to boli mnie brzuch po prawej i lewej stronie, na dole oraz jego środek. Wtedy mam też wiatry oraz potrzebę oddania kału. Robię to teraz bardzo często, nawet 5 razy dziennie. Gdy oddaję kał, jest on twardy. Ten ból brzucha mam codziennie rano o 6.00 oraz niekiedy w szkole i po południu. Proszę o pomoc i odpowiedź, czy to jakaś choroba, czy może jakieś zapalenie.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Opisane objawy mogą świadczyc zarówno o chorobie organicznej, jak również pojawiać sie na tle psychogennym, np. wynikac z długotrwałego silnego stresu. Tło psychogenne jako ich źródło można rozpoznać po wykluczeniu przyczyny organicznej. Wyjaśnienie tego wymaga zebrania dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego - wskazana jest zatem wizyta u lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu wspomnianych czynności zdecyduje on, czy wymagane jest rozszerzenie diagnostyki, a w razie potrzeby skieruje na badania dodatkowe i/lub konsultacje specjalistyczne.
Pozdrawiam.