Eva/Qu a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, mam pytanie związane z antykoncepcją hormonalną i czopkami eva/qu. Od jakiegoś czasu zmagałam się z zaparciami i problemami z wypróżnianiem. W końcu dolegliwość stała się na tyle uciążliwa, że zdecydowałam się na wizytę u lekarza, który przepisał mi czopki eva/qu. Zaczęłam je przyjmować, jednak później zaczęłam się zastanawiać czy czasem nie wpływają one negatywnie na działanie antykoncepcji hormonalnej. Od dawna przyjmuję bowiem tabletki antykoncepcyjne vibin mini. Czy czopki eva/qu mogą obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych vibin mini czy te leki nie wpływają negatywnie na siebie i nie ma takiej zależności? Zastanawiam się czy współżyjąc z partnerem powinniśmy zadbać o jakieś dodatkowe zabezpieczenie na czas przyjmowania eva/qu, na przykład prezerwatywy, czy nie ma takiej potrzeby. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Nie nie obniżają skuteczności tabletek antykoncepcyjnych vibin mini. Proszę jednak pamiętać iż nie ma w 100% skutecznych metod antykoncepcji.