Czu opuchlizna palca świadczy uczuleniem na złoto?

Witam mój mąż od jakiegoś czasu nie może nosić obrączki złotej bo palec mu puchnie skóra jest sucha i odchodzi a na dodatek ostanio zauważył że złoty łańcuszek go dusi pomimo że jest luzny czy to są objawy uczulenia na zloto??

Lek. Paweł Szadkowski

Złoto należy do alergenów kontaktowych,uczula łatwo, ale wywołuje wyprysk dopiero wówczas, gdy w dużym stopniu zostanie zjonizowane, a to zdarza się tylko wyjątkowo i zależy od dodatkowych czynników, być może od pocenia się lub od okolicy skóry. Najlepiej będzie unikać kontaktu ze złotem.