Czuję jakbym miała dwie osobowości

Potrafię bez żadnego konkretnego powodu zmienić się z osoby towarzyskiej, rozmownej, uśmiechniętej, pewnej siebie i której wszystko się udaje... w odludka, milczka, płaczkę. Nurtują mnie wtedy natrętne myśli, głównie o mojej przyszłości. Nie mam wtedy zupełnie energii na nic, najchętniej bym wtedy położyła się i poszła spać. Albo z osoby ponurej, nietowarzyskiej, potrafię w ciągu paru chwil zmienić się w osobę tak jak w opisie powyżej. Tak jakbym miała dwie osobowości, rzutuje to na moje kontakty z innymi, jak i na pracę zawodową. Przemiana ani w jedną, ani w drugą stronę nie trwa długo, zwykle 1 do 3 dni. Później mam stan "wiecznego" odrętwienia, albo stan beznadziei. Dodam, że mam fobię społeczną.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Tak silne wahania nastroju czy wręcz poczucie zmiany w osobowości są poważnym objawem i nie należy go lekceważyć. Chodzi głównie o stopień, w jakim dezorganizują Pani funkcjonowanie na co dzień, a z tego co Pani pisze, mają duży wpływ na życie. Różne mogą być powody wystąpienia wspomnianych objawów, dlatego powinna Pani udać się na wizytę do lekarza psychiatry, który na podstawie dokładnego wywiadu postawi konkretną diagnozę. Lekarz może zadecydować o podjęciu psychoterapii i/lub farmakoterapii. Nie warto więc zwlekać, ale podjąć leczenie, które przyniesie ulgę w trudnościach.

Serdecznie Panią pozdrawiam!