Czy 13 godzin niejedzenia przed badaniem glukozy zaburzy wynik?

Byłem na czczo badać glukoze we krwi , byłem po 13 godzina niejedzenia , czy to nie zaburzy wyniku badań , bo niby po 8 godzinach powinno się badać na czczo glukoze ?

Dzień dobry,

Według aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego - glikemia na czczo oznacza poziom glukozy 8 do 14 h od ostatniego posiłku. A więc czas jaki minął w Pana przypadku od kolacji do oznaczenia glukozy we krwi nie zburzy wyników badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog