Czy 16-latka może udać się z przyjaciółką do psychologa bez wiedzy rodziców?

Witam. Czy 16-latka może udać się z przyjaciółką do psychologa bez wiedzy rodziców? Zauważam u siostry objawy depresji, natomiast nie mogę z nią pojsc, bo studiuję i w miejscowości, gdzie mieszka siostra z rodzicami nie bywam zbyt często. Rodzice z pewnością nie pójdą z nią do lekarza, bo nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, mimo, że wiele razy z nimi o tym rozmawialysmy. Jeszcze jedno pytanie, mianowicie: w jaki sposób siostra może zarejestrować się go specjalisty? Proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jak najbardziej jest to możliwe. O rejestrację należy zapytać w najbliższej przychodni specjalistycznej.

Lek. PaweĹ Baljon

Oczywiście, że może udać się sama do lekarza psychiatry, podobnie jak do stomatologa, czy innego lekarza. Do psychiatry nie jest wymagane skierowanie.
Można umówić się na wizytę prywatnie (w tedy jest termin praktycznie z dnia na dzień), lub ubezpieczona osoba może skorzystać z oferty NFZ i umówić się do lekarza psychiatry w przychodni, która świadczy takie usługi i ma podpisany kontrakt z NFZ. W tym drugim przypadku termin oczekiwania na wizytę może wynieść kilka tygodni, zależy od limitów w danym ośrodku.