Czy 16-letnia dziewczyna może sama udać się do psychologa?

Czy 16 letnia dziewczyna sama może udać się do psychologa, (bez rodzicow)? Jak przygotować się na tę wizytę i czego się można spodziewać? Czy może być tak, że rodzice nie zostaną poinformowani, jeżeli pacjent o to poprosi?

Dzień dobry Pani. Tak, 16-latka może iść sama (bez rodziców) do psychologa. Psycholog może poinformować rodziców o stanach zagrożenia zdrowia lub życia u nastolatki, jednak nie powinien zdradzać innych poruszanych na spotkaniu kwestii. Obowiązuje go dyskrecja. Jeśli chodzi o przygotowanie - to naturalne, że przed spotkaniem z psychologiem lub terapeutą pojawia się lęk. I u pacjenta, i u jego bliskich. Na pierwszej konsultacji można spodziewać się rozmowy wokół zagadnienia "co jest problemem?", "w czym pacjent potrzebuje pomocy?".
A może spróbować konsultacji rodzinnej, jeżeli taka opcja nie była jeszcze podejmowana?
Pozdrawiam,
M. S-W.

tak.moze.to zalezy od klienta i psychologa.psychologa obowiazuje tajemnica zawodowa zlamac moze ja z nakazu sadowego lub gdy istnieje zagrozenie zycia nieletniego.pozdrawiam serdecznie V.Ruksza

Tak, może. Ale proszę się liczyć z tym, że psycholog ma również prawo odmówić konsultacji osobie nieletniej lub zażądać przyjścia z opiekunem. To zależy jedynie od psychologa i jego metod działania. Pozdrawiam.