Czy 18-latka może jeszcze urosnąć?

Wzrost nastolatki . Moja mama ma 173 cm wzrostu tato 182 cm mam prawie 18 lat.i tylko tyle wzrostu co mama nie przeroslam jej.Czy mam jescze szanse na choćby 2 cm .Czy bylam zle ozdywiana czy cos ?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Wzrost jest sprawą bardzo indywidualną, uzależnioną od wielu czynników:
genów (tego, jak wysocy byli Twoi przodkowie), czy np. diety (czy zjadasz różnorodne produkty, w tym te, które są źródłem m.in. wapnia i białka).
Ogólnie panuje pogląd, że swój ostateczny wzrost kobieta osiąga po około 2 latach od pierwszej miesiączki ( menarche). Pozdrawiam