Czy 77-letnia kobieta powinna zwiększyć dawkę leku?

Moja mama (77 lat) ma rozpoznaną niedoczynność tarczycy. Od początku grudnia 2018 r. ( w ciągu miesiąca) u mamy zaczęły pojawiać się problemy z pamięcią i koncentracją uwagi oraz osłabienie mięśni, w związku z czym trzeba mamie pomagać wstać z pozycji siedzącej i leżącej. 24.12.2018 r. dopiero wdrożono leczenie euthyrox 25 przez pierwsze 7 dni 12,5mg 1x dziennie, następnie aż do chwili obecnej 25 mg 1x dziennie. Wyniki badań USG tarczycy: gruczoł tarczowy prawidł. wielkości, niejednorodny, w jego obrębie uwidoczniono hypoechogeniczne guzki (do 7 mm), okoliczne węzły chłonne szyi - niepowiększone. Immunodiagnostyka z dn. 10.01.2019 r.: TSH3 - 13,9 ulU/ml [ 0,38 -5,33], FT3 - 3,21 pmol/l [3,8- 6,6], FT4 - 11,22 pmol/l [7,86 - 14,41]. W dniu 28.12.2018 r. TSH3 wynosiło 22,8 uiU/ml. Czy mama powinna zwiększyć dawkę leku ? Czy to choroba Hashimoto ? W trakcie leczenia są dni, w których już mamie poprawia się pamięć, a są też takie dni lub pory dnia, że są ,,awarie". Ile czasu potrzeba na cofnięcie się tych objawów w trakcie leczenia ?

Lek. Bartosz Domagała

Prosze udać się do lekarza POZ w celu analizy chorób współtowarzyszących. U starszych osób leczenie Euthyroxem należy prowadzić bardzo ostrożnie przy analizie innych chorób na które cierpią, nie powinno się zwiększać leków samemu, przynajmniej na początku terapii