Czy Acard w ciąży jest bezpieczny?

Witam czy acard w ciąży jest bezpieczny i jakie jest jego działanie? Czy nie wywołuje on krwawień z dróg rodnych? Czy lepiej unikać takich proszków jak Acard w ciąży? Mam problemy z sercem, które dokuczały mi już przed ciążą. Teraz nie wiem czy powinnam dalej brać Acard, czy raczej go odstawić? Jakie mogą być konsekwencje, skutki uboczne zażywania Acardu w ciąży? Ale jeżeli Acard nie jest zalecany, to co w takim razie z moim sercem. Czy powinnam brać inne leki nasercowe? A może na czas ciąży odstawić wszystkie leki, które do tej pory brałam? Chciałabym urodzić zdrowe dziecko. Jestem gotowa nie brać żadnych leków. Proszę o pomoc i poradę. Pozdrawiam

Witaminy w ciąży

Witam. Preparat jest bezwzględnie przeciwwskazany w ciąży. Oprócz krwawienia z dróg rodnych może on wywoływać wady wrodzone u dziecka.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Jeśli preparat został zalecony przez lekarza to wartość terapeutyczna jest wyższa niż ewentualne skutki uboczne. Proszę zatem stosować zalecony lek.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli nie ma do tego wskazań, Acard w czasie ciąży nie powinien być stosowany. U niektórych kobiet jest jednak taka konieczność - w takim przypadku lek jest stosowany gdyż korzyści są wyższe niż przewidywalne działania niepożądane.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, lek nie jest wskazany w ciąży i stosować można go tylko wobec wyraźnych wskazań i braku możliwości stosowania innego leku. Wskazany jest kontakt z kardiologiem i zmiana preparatu.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

ciążę z pewnością można uznać za szczególny okres życia kobiety i to nie tylko dla przyszłej mamy, ale i dla zajmujących się nią lekarzy. U kobiet ciężarnych ogólnie bowiem jakiekolwiek leki czy suplementy należy zalecać z wyjątkowo dużą ostrożnością. Część dostępnych preparatów farmaceutycznych może być stosowana w ciąży, inne są z kolei zdecydowanie przeciwwskazane. Istnieje jeszcze inna grupa leków, które można stosować w ciąży, ale tylko wtedy, kiedy korzyści ich zażywania przez matkę przewyższają wszelkie możliwe zagrożenia dla płodu. Właśnie z powodu istnienia tego rodzaju zawiłości przyszłe mamy na własną rękę nie powinny zażywać jakichkolwiek leków – przed zastosowaniem jakiegoś środka powinny one najpierw skonsultować się z lekarzem.

Ogólnie Acard jest preparatem, którego w ciąży nie powinno się stosować. Czasami jednak korzyści jego zażywania są większe niż potencjalne ryzyko dla płodu. O tym jednak, czy przyszła matka można zażywać Acard w ciąży, decyduje ginekolog, najlepiej w porozumieniu z kardiologiem, pod którego opieką znajduje się zażywająca Acard pacjentka. Z wymienionych względów powinna się Pani po prostu skonsultować ze swoimi lekarzami prowadzącymi – oni najlepiej znają Pani stan zdrowia (wiedzą chociażby to, dlaczego został Pani zalecony Acard) i to właśnie oni będą się w stanie wypowiedzieć, czy w okresie ciąży również powinna Pani przyjmować ten lek, czy też może Pani dotychczasowe leczenia na czas ciąży powinno zostać zmodyfikowane.