Czy ADHD jest związane z błędami wychowawczymi?

Syn mojej siostry ma ADHD. Był wychowywany bezstresowo, zawsze mu na wszystko pozwalano. Wydaje mi się, że to musiało mieć jakiś wpływ. Co na to nauka?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Nauka obaliła już mit, że przyczyną ADHD są błędy w wychowaniu popełniane przez rodziców. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej ma podłoże biologiczne, a więc za jego powstanie nie odpowiadają ani czynniki psychologiczne, ani środowisko rodzinne. Tak więc metody wychowawcze stosowane przez Pani siostrę nie mogły doprowadzić do zachorowania chłopca. Trzeba jednak pamiętać, że brak jasnych norm panujących w domu i niekonsekwencja rodziców mogą nasilać obecne już objawy ADHD.