Czy agresja i wulgarne zachowanie to objaw zespołu Aspergera?

Mam wnuka - 11 lat, u którego stwierdzono Zespół Aspergera. Chłopak, oprócz wszystkich typowych objawów, jest bardzo agresywny i wulgarny, o czym przekonałam się osobiście, kiedy pod moim adresem posypała się wiązanka wyzwisk i przekleństw. Było to w miejscu publicznym, kiedy zareagowałam na obraźliwe, wulgarne słowa pod adresem starszego brata. Oprócz wyzwisk, wnuk zaczął mnie bić, kopać i nie wiem, jak by to się zakończyło, gdyby nie syn, który go po prostu przytrzymał. Zaznaczam, że mieszkamy od siebie prawie 1000 km i nasze spotkania są bardzo rzadkie. Oczywiście nigdy też nie było żadnych przeprosin. Wiem, że wnuk w ten sposób zachowuje się również w stosunku do swoich rodziców. Mam wątpliwości, czy te objawy to tylko ZA czy też nie towarzyszy temu jakieś inne schorzenie. Dziecko jest pod opieką lekarza psychiatry, ma jakieś zajęcia ze szkolnym terapeutą, ale moim zdaniem, jest coraz gorzej.

Witam,

chłopiec wchodzi w okres adolescencji, jest to faza dojrzewania -kryzys młodzieńczy, zalecałabym rodzinie psychoterapię systemową, z psychoterapeutą rodzinnym, chociażby konsultację, ponieważ problem może być złożony (nakładają się różne ważne czynniki).

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Rozumiem Panią, że takie zachowanie Pani Wnuka mogło Panią mocno zaniepokoić.

Pani Wnuk jest w początkowej fazie rozwojowej adolescencji, co
z równolegle zdiagnozowanym Zespołem Aspergera, co może objawiać się opisanymi przez Panią symptomami.

Z pani opisu wynika, ze Wnuk jest w stałej i specjalistycznej opiece medycznej.

Serdeczności i radości dla Pani i Wnuka,
irena.mielnik.madej@gmail.com