Czy alergen działa tak, że nawet bez bezpośredniego kontaktu, reakcja alergiczna na niego występuje?

Szanowni Państwo! Z testów alergicznych wyniknęło, że mam alergię na kota. Mam dwa koty w domu. W pomieszczeniach czuje się najgorzej, ale nie tylko tam, gdzie są koty. Nawet jak wyjeżdzam z domu, np. na tydzień, to objawy nie ustępują. Czy alergen działa tak, że nawet bez bezpośredniego kontaktu, reakcja alergiczna na niego występuje?

Witam
Koty mają to do siebie, że ich sierść pozostaje na ubraniu i osiada na przedmiotach użytku codziennego. Może być tak, że owe alergeny "zabiera Pani ze sobą"... na sobie.

Proszę również o wypowiedź ze strony alergologa.