Czy alkohol obniża działanie antykoncepcji?

Witam Serdecznie! Mam 34 lata od 8 lat biorę tabletki antykoncepcyjne z przerwami na 2 dzieci. Obecnie biorę S******. Mam pytanie, a mianowicie czy alkohol osłabia działanie tabletek? W ostatnim 3 tygodniu brania tabletek byliśmy na wczasach piło się drinka czasami dwa na wieczór. Tabletkę też brałam wieczorem z godzinnym odstępem od drinka. Potem rozpoczęłam normalną 7 dniową przerwę. Obecnie jestem w 3 dniu przerwy. Ale czy dobrze zrobiłam, że nie połączyłam tabletek. Czy jestem zabezpieczona. Czy ewentualnie teraz wykonany test ciążowy wykaże wynik wiarygodny? Bardzo proszę o odpowiedź. Teraz często chce mi się siusiu. Jestem zestresowana, zawsze dostaję krwawienie z odstawienia na 4 dzień.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Alkohol sam w sobie nie zmniejsza skuteczności działania antykoncepcyjnego.
Jedynie wymienia się go jako czynnik wpływający niekorzystnie ze względu na możliwość wystąpienia wymiotów co może powodować nieprawidłowe wchłanianie tabletek.

Jednak należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100 procentowej pewności zabezpieczenia.

Myślę, że nie powinna się Pani martwić.
Przyjmowała Pani tabletki zgodnie z zaleceniami i prawidłowo zrobiła Pani 7-dniową przerwę.
Czasami krwawienie z odstawienia może nie wystąpić w trakcie przerwy, co nie musi być związane z zajściem w ciążę. Często dzieje się tak u pacjentek stosujących antykoncepcję doustną dłuższy okres czasu.

W takiej sytuacji warto jest zrobić test ciążowy dla pewności.

Pozdrawiam!