Czy alkohol przyczynia się do napadów padaczki alkoholowej?

Witam, mam pytanie odnośnie do padaczki alkoholowej. Mój mąż był pod wpływem alkoholu (3 promile), w tym czasie dostawał ataków, tzn. dusił się i naprężał (górne części ciała). Przyjechało pogotowie, podejrzenie napadu padaczkowego częściowego. Czy padaczka alkoholowa też może wystąpić w momencie upojenia alkoholowego? Zdarzyło się to pierwszy raz. Mąż pije tak około 2 piwa dziennie. W ten dzień wypił dużo, dużo więcej. Moje pytania: jeśli to była padaczka alkoholowa, czy już w ogóle nic nie może pić (symbolicznie), czy musiałby utrzymać całkowitą abstynencję, czy nawet najmniejsza dawka alkoholu może wywołać ataki?

Witam!
Padaczka alkoholowa ma miejsce zazwyczaj w przypadku nagłego odstawienia alkoholu lub znacznej redukcji spożycia, ale może do niej dojść również w przypadku zaburzeń elektrolitowych w przebiegu nadużycia alkoholu lub innych czynników: niedoboru snu, nadmiernego nawodnienia mózgu, zmian neuroprzekaźnictwa. Napady padaczki alkoholowej zazwyczaj mają charakter napadów padaczkowych uogólnionych, trudno odnieść się do opisu objawów i stwierdzenia ekipy pogotowia ratunkowego na miejscu zdarzenia. Jeśli była to padaczka alkoholowa oznacza to konieczność leczenia zespołu uzależnienia alkoholowego co jest równoznaczne z zaprzestaniem spożycia alkoholu. Mała dawka alkoholu nie powinna wywołać napadu, główny mechanizm został opisany powyżej. Jednakże z uwagi na zaistniałą sytuację, proponuję skonsultować problem z neurologiem i wykluczyć inne przyczyny napadu, jeśli był to rzeczywiście napad częściowy (czyli nie wystąpiła utrata świadomości). Jeśli chodzi o spożycie alkoholu to w przypadku codziennego spożycia 2 piw można podejrzewać zespół uzależnienia od alkoholu i warto podjąć działania w kierunku leczenia (poradnia leczenia uzależnień). Pozdrawiam serdecznie!

Padaczka alkoholowa jest wynikiem uszkodzenia komórek mózgu spowodowanym przez alkohol. I jest to proces, który już powstał. Dalsze spożywanie alkoholu będzie to uszkodzenie nasilało.
Podstawą leczenia padaczki jest abstynencja, alkohol poza działaniem uszkadzającym mózg obniża próg drgawkowy i prowokuje wystąpienie napadu padaczkowego.
Niestety to na ogół nie wystarcza i należy systematycznie brać leki przeciwpadaczkowe, czasami do końca życia.
Oczywiście leki i alkohol wykluczają się wzajemnie.