Czy alkohol w 1 miesiącu ciąży szkodzi, bo nie wiedziałam, że jestem w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niestety szkodliwość wszystkich substancji czynnych dla płodu jest najwyższa w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy często nie zdajemy sobie z niej sprawy. Wtedy to powstają i kształtują się wszystkie najważniejsze organy dziecka i są najbardziej narażone na uszkodzenia spowodowane toksycznymi substancjami z krwi matki. Jeżeli jednak nie nadużywała Pani alkoholu, to szansa, że zaszkodził on dziecku jest raczej niewielka. Gdyby nastąpiło poważne uszkodzenie zarodka na tym etapie, to najprawdopodobniej doszło by do poronienia.

Pozdrawiam serdecznie!